Атлетка от Намибия подобри рекорда на 400 м

13-04-2021 10:36

18-годишната Кристин Мбома (Нам) финишира за 49.24 сек за победата си на 400 м на състезание в град Лусака в Замбия, разположен на 1279 м надморска височина.

С този резултат атлетката оглави световната ранглиста за сезона при жените, постави национален рекорд и бяга по-бързо от световния рекорд за девойки, който до сега беше 49.41 сек на Грит Бройлер (Гер) от 1991 г. Най-доброто постижение на Мбома на 400 м преди надпреварата в Лусака беше 50.97 сек, а през миналата година бяга 51.57 сек.

Друга състезателка от Намибия - Беатрис Масилинги, също на 18, завърши на второ място с личен рекорд от 49.53 сек. Това е трети резултат в историята за девойки.

Ден преди старта на 400 м двете атлетки стартираха и в други дисциплини, където също записаха силни резултати. Мбома стана първа на 800 м с 2:03.27 мин. Масилинги завърши втора на 200 м с нов национален рекорд от 22.72 сек (-0.2 м/сек). Също с постижение №1 за страната си състезателката от Замбия Рода Ньобви спечели спринта на 200 м с 22.69 сек (-0.2 м/сек).